TJ LOKOMOTIVA VRŠOVICE oddíl stolního tenisu
Sportovní 1380, 101 00 Praha 10 - Vršovice

historie

založení oddílu

Historie stolního tenisu v naší jednotě začíná založením oddílu SK Železničáři Praha v r.1940. Oddíl tehdy neměl vlastní hernu, hrálo se v pronajatých prostorách v různých částech Prahy. V sezóně 47-48 hrál smíšený tým mužů a žen pražskou extratřídu a obsadil 3. místo. Největšího úspěchu dosáhli železničáři o dva roky později, kdy pod názvem SK Železničáři Praha Bohemians vybojovali 3.místo v nejvyšší celostátní soutěži. Potom však odešla řada hráčů do jiných oddílů a tím období velkých úspěchů skončilo. V roce 1953 byl změněn název na TJ Lokomotiva Praha 13.

výstavba haly

V r.1963 byla svépomocí vybudována malá hala pro dva stoly. Ačkoli tehdejší podmínky pro hráče byly ve srovnání s dnešním stavem jen velmi skromné, již za dva roky nato se v Lokomotivě hrál stolní tenis mužů i žen na ligové úrovni (z hráčů tehdejšího A-týmu hraje v Lokomotivě dodnes Standa Hanek). Významným mezníkem ve vývoji oddílu bylo vybudování stávající haly v r.1974. Ve stejném roce postoupily ženy do 1.ligy. Od té doby procházel stolní tenis v Lokomotivě střídavě více či méně úspěšnými obdobími, kdy nejvyšší soutěží byla jednou extraliga mužů, jindy ale také „pouze“ divize mužů i žen.

výchova mládeže

V našem oddílu byl vždy kladen velký důraz na výchovu mládeže. Pozornost věnovaná mládeži přinášela své ovoce v průběhu celé existence oddílu: v r.1955 se stal J. Dresler přeborníkem republiky ve čtyřhře dorostu, v r.1971 se Z. Špaček (dnešní předseda ČAST) stal trojnásobným přeborníkem Prahy mladšího žactva. V současnosti (v sezóně 2014-15) se můžeme pochlubit např. dvojnásobným vítězstvím J. Krameše na mistrovství Prahy v kategorii mladších žáků (jednotlivci a smíšená čtyřhra) nebo 2. místem A. Blažkové ve dvouhře a vítězstvím ve čtyřhře mladších žákyň. Naši nejlepší žáci i žákyně se již zapojují také do soutěží dospělých.

bývalí úspěšní reprezentanti

Velmi pozitivně hodnotíme skutečnost, že již řadu let hraje v naší hale i tým KT Praha, za který „válí“ Extraligu mj. bývalí úspěšní reprezentanti Milan Orlowski, Jindřich Panský a Petr Javůrek. Bohužel, zmiňovaní hráči nejsou členy Lokomotivy, i když bychom si to velmi přáli! Ale všichni máme možnost navštěvovat jejich mistrovská utkání a naše mládež v nich má určitě velký vzor.
herna
herna

© 2016 Všechna práva vyhrazena.